2022

parallax slide down

Tipsport Malta Cup 2021 s mezinárodní účastí

3.1.2021 10:30

Třetí ročník fotbalového turnaje Tipsport Malta Cup proběhne začátkem ledna přes veškerá omezení spojená s koronavirovou situací, a to dokonce s mezinárodní účastí. Na středomořský ostrov Malta odletí už 4. 1. 2021 české prvoligové kluby Sigma Olomouc a Zbrojovka Brno, slovenský klub slavné historie Spartak Trnava a oživením turnaje bude zástupce rakouské prvoligové scény WSG Swarovski Tirol Wattens.

Organizační výzvy

„Ještě koncem ledna letošního roku, uprostřed turnaje na Maltě, jsme vnímali pozvolný nástup covidu-19 jen velmi okrajově. Nikdo si nedovedl představit, že se během několika týdnů veškerý sportovní život zastaví. Že dokonce nebude MS v hokeji, fotbalové Euro ani olympijské hry,” ohlíží se manažer sponzoringu Tipsportu Lubomír Ježek. Dlouho se tak zdálo, že je další ročník „Malty” utopií. „Váhali jsme, zda turnaj nezrušit – a byla by to asi i očekávatelná reakce na vývoj krize. Ale namísto toho jsme si s našimi maltskými kolegy slíbili, že navzdory nepříznivým okolnostem uděláme vše pro to, aby se Tipsport Malta Cup 2021 uskutečnil, a dokonce si vytkli ambici udělat z něj jakýsi vzor pro pořádání bezpečných mezinárodních sportovních akcí ve složité době,” říká šéf komunikace Tipsportu Václav Sochor. Zároveň ovšem upozorňuje, že vývoj pandemie je stále nepředvídatelný, a i když je turnaj do detailů připraven, nelze zcela vyloučit ani nepříznivou variantu jeho zrušení. Během příprav letošního ročníku se objevila řada problémů. Účast v turnaji nakonec po změně trenéra tento týden odvolal obhájce Tipsport Malta Cupu Mladá Boleslav. V poháru se měly objevit i kluby z Dánska a Švédska, ale domluvené termíny vzaly za své spolu s rozhodnutím české fotbalové asociace odstartovat českou ligu už 16. ledna, a tedy nutností posunout termín akce.

Vize a realita

„Už v loňském roce jsme měli vizi rozšířit turnaj kromě českých a slovenských týmů o zahraniční účastníky z dalších zemí. Ačkoli i do těchto plánů zasáhla koronakrize, podařilo se nám zajistit účast klubu z 1. rakouské ligy,” říká Helmut Amhof z maltské agentury MFA SportsPlus. Velký zájem na uskutečnění turnaje má také maltské ministerstvo turistiky a tamní fotbalový svaz. „Velmi nám záleží na rozvíjení vztahů s dalšími evropskými národy, jak v rámci fotbalového prostředí, tak v cestovním ruchu, který je pro naši zemi klíčový. A tento turnaj je jedním z důležitých kroků, kterými naši zemi ještě víc představujeme Evropě především jako zimní destinaci,” doplnil marketingový ředitel Maltského turistického úřadu MTA Carlo Micallef.

Maltská strana připravila takové podmínky pro konání turnaje, které je možné reálně splnit a vyhovět všem požadavkům hygienických a vládních nařízení jak na straně České republiky, tak Malty. Všichni účastníci turnaje budou opakovaně testováni na covid, týmy budou na Maltu dopraveny leteckými speciály, ubytovány v samostatně stojícím hotelu vzdáleném obydleným oblastem a každý tým bude mít svůj vlastní autobus pro přepravu na tréninkové plochy a na zápasy.

Tipsport Malta cup se uskuteční od 4. do 10. ledna

Týmy využijí týden na Maltě k zimní přípravě a sehrají turnaj v teple na špičkové přírodní trávě zahrnující dva semifinálové zápasy, zápas o 3. místo a finále. Hrát se bude na národním stadionu Ta’ Qali. V lednu jsou podmínky na Maltě pro fotbal naprosto ideální, se stoprocentně připravenými trávníky a teplotami odpovídajícími českému jaru.

Účastníci:
FC Zbrojovka Brno
WSG Swarovski Tirol Wattens
SK Sigma Olomouc
FC Spartak Trnava

Semifinále turnaje 6. ledna 2021 (stadion Ta Qali):
14:00 FC Zbrojovka Brno – WSG Swarovski Tirol Wattens
18:00 SK Sigma Olomouc – FC Spartak Trnava

Zápas o 3. místo – 9. ledna 2021 od 14:00 (stadion Ta Qali)

Finále – 9. ledna 2021 od 18:00 (stadion Ta Qali)

Všechny zápasy z Malty uvidí diváci v přímých přenosech také v České republice na TV NOVA Sport1 a internetové TV Tipsport.

Přečteno: 1 645×