O turnaji

Tipsport liga je největší český zimní fotbalový turnaj, který vznikl již v roce 1998. Turnaj nesl různá jména, známý byl pod názvy Turnaj Čechie BVB Karlín, Mitre Cup, Praha 2000 a od roku 2001 Tipsport cup, kdy převzala turnaj pod svůj patronát jednička českého kurzového sázení Tipsport. Zimní Tipsport ligy se účastní kluby z České republiky a Slovenska.

Nejúspěšnějším týmem v historii turnaje je Mladá Boleslav, která zvítězila čtyřikrát, Bohemians 1905 a SK Slavia Praha mají tři celková prvenství. Dvakrát se z vítězství v zimní lize v dosavadním průběhu radovala Zbrojovka Brno. Nejvíce účastí 23 mají pražští Bohemians. Naopak, třeba A tým Sparty Praha, se turnaje zúčastnil jen jednou v celé historii ve druhém ročníku v roce 1999.

Jistě je zajímavostí turnaje, že jím prošla zejména v mladém věku řada našich špičkových hráčů, ale i trenérů. Nejzářivějším příkladem z posledních let je například Tomáš Souček (West Ham United), který si Tipsport ligu zahrál v lednu 2015 za Viktorii Žižkov pod tehdy stejně málo známým trenérem Trpišovským. Další hvězdou, která si své odehrála v Tipsport lize, je útočník Leverkusenu Patrik Schick, nebo záložník italské Fiorentiny Antonín Barák, který se zde ukázal rovněž v roce 2015, v dresu druholigové Vlašimi. Tipsport ligu si zahráli i Martin Frýdek st., Pavel Kuka, Radek Bejbl, Martin Hašek ml., Milan Škoda, Marek Matějovský, Karol Kisel, Jiří Pavlenka, Ibrahima Traore, Jiří Rosický a mnozí další.

V roce 2022 dokonce vznikla kniha Historie Zimní ligy, jejímž autorem je sportovní novinář Stanislav Sigmund, který všechny ročníky turnaje detailně sledoval a zaznamenal v podobě výsledků i obrazového materiálu.